Witajcie, dzisiaj mam dla was tutorial Origami 3D na przepiękne własnoręczne pudełko, w którym można schować wszystko! Od ciastek, przez chusteczki po biżuterię. Zaczynajmy!
Potrzebne nam będą:
  • 22 kartki A4 z jednego koloru ( u mnie jasny róż)
  • 25 kartek A4 z jednego koloru (u mnie fiolet)
  • klej na gorąco, bądź inny lepiej trzymający
  • zwykły klej w sztyfcie
  • cyrkiel z ołówkiem oraz linijka
  • nożyczki, bądź nożyk
  • mocna tektura na spód
  • lżejsza tekturka, bądź kartka techniczna na wieczko
  • przybory do ozdobienia wieczka (u mnie farby)

1.Na początek przygotuj 22 kartki A4 jednego koloru i 25 drugiego i podziel je tak, aby z 1 kartki wyszło równe 16 kawałków (wystarczy składać kartkę na pół, nic nie trzeba odmierzać).

2. Musisz umieć składać pojedynczy element. Z takich trójkącików będzie składało się całe pudełko.
3. Teraz, gdy już wiesz ja je robić, musisz przygotować wszystkie. Z czasem dojdziesz do wprawy i bez patrzenia będziesz mógł je robić przy choćby oglądaniu telewizji.

4. Przygotuj sobie części tak jak na zdjęciu. Fioletowe to te których ma być więcej (z 25 kartek złożone), a różowe te złożone z 22 kartek. To ważne aby się nie pomylić, bo braknie ci elementów!
W pierwszym rzędzie jest 7 elementów, w drugim 6, w trzecim 7.

5. U samej góry widzisz kieszonki. 1 element z drugiego rzędu mieści się w dwóch elementach z pierwszego. Po jednym skrzydełko do jednej kieszonki. Niżej jest to przedstawione i dobrze widoczne między kolorami.

6. Wkładając trzeci i każdy kolejny nieparzysty rząd (po 7 elementów) widać, że końcowy element trzeba wsadzić jedną kieszonką w element z drugiego rzędu, a drugą kieszonkę w element z pierwszego rzędu. Tak, jak widać na zdjęciu, przy robieniu 5 rzędu element wkładany jest na rząd poprzedni, czyli czwarty, ale druga kieszonka na trzeci!

7. Tak wygląda z boku  skończony piąty rząd. Przypomnę jeszcze raz: szósty rząd nie układamy od krawędzi, tylko na drugi wystający czubek. W ten sposób mamy w rzędach kolejno: 7, 6, 7, 6, 7, 6, 7... części.

8. Ze wszystkich elementów składamy długi pas, który potem zamkniemy w kółko.

*9. Możemy skończyć również gdzieś po złożeniu połowy części i zrobić dwa pasy. Gdy zagniemy je lekko (tak jak na zdjęciu poniżej) oba wyjdzie nam serce, które trzeba będzie skleić.

9. Jak widzimy, że koło nam się zamknie kończymy składanie, aby przejść do zamknięcia.

10. Ważne! Teraz, aby zamknąć musimy z tej strony gdzie nakładamy zakończyć na rzędzie z 6 elementów. Wtedy, wpasują nam się szpice w kieszonki i zamkniemy koło bez żadnych problemów.

11. Tak wygląda zamknięte koło, jak widać nie ma śladu po zamykaniu i nie potrzebny był nam klej.


12. Teraz, należy mniej więcej obrysować koło wewnątrz oraz z zewnątrz.

13. Cyrklem mniej więcej wyznaczamy środek pomiędzy dwoma wcześniej narysowanymi liniami i rysujemy idealne koło. (Nie przejmujcie się gdy linia cyrklem wyjdzie poza stare kreski)

14. Zanim wytniemy, sprawdźmy czy koło nam się mieści, gdyby jakiś kawałek wystawał, trzeba być może poregulować koło z origami. jak to zrobić? Po prostu rozciągnąć lub wepchnąć troszkę do środka, w zależności od tego co nam trzeba. 
Wycinamy 2 dobre koła. Pierwsze z grubego kartonu na podstawę, drugie zaś z twardej kartki z bloku na wieczko.

15. Czas wybrać brzydszą stronę naszego koła (nie będzie jej widać) i przykleić spód z kartonu. Polecam klej na gorąco i koniecznie miejcie podkładkę przy tej pracy!

16. Po wyschnięciu kleju malujemy spód jednolicie farbką. 

17. Podczas schnięcia podstawy do tylnej części przykrywki możemy przykleić po 2 elementy ze sobą złączone u góry i u dołu, aby po zatkaniu pudełka, przykrywka nam się nie przesuwała.

18. To tyle pracy wstępnej. Teraz wystarczy udekorować wieczko np. poprzez namalowanie obrazka, złożenie innego kwiatu origami, bądź choćby wysypanie brokatu. Tutaj jest czas na indywidualną twórczość. Oczywiście, możecie wykorzystać także mój pomysł, przy swojej pracy. Później tylko poczekać aż wyschnie i włożyć ciasteczka (polecam pod spód dać serwetkę).


Podobało się? Chcesz zobaczyć więcej rzeczy z origami? Można wyczarować cuda, jak krówki, koniki, słoniki, misie, smoki 
i wiele, wiele więcej! Koniecznie napisz w komentarzu. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Koniecznie dołącz do miasta na Facebooku oraz Instagramie! 
Instagram- dunaj.sara